Το 30ο τουρνουά σκακιού της Ενωσης Σπάρτης έγραψε ιστορία

 

Την Κυριακή, 16 Ιουνίου 2019, από το πρωί ως το απόγευμα ο χώρος του Πνευματικού Κέντρου της Ένωσης Σπάρτης Μ. Ασίας έσφυζε κυριολεκτικά από ζωή κι από ταλέντα…

105 παιδιά Νηπιαγωγείου, Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου και 18 γονείς συναγωνίζονταν για 5 γύρους στην 30η Συνάντηση στο πνευματικό αγώνισμα του Σκακιού, από τη Νέα Ιωνία, αλλά κι από άλλους γειτονικούς δήμους (Αθήνα, Ηράκλειο, Μεταμόρφωση, Πεύκη, Λυκόβρυση κ.λ.π.), που οργάνωνε με μοναδική συνέπεια η Ένωση!

Και δεν ήταν μόνον οι μαθητές, ήταν και οι γονείς τους, αλλά και πολλοί εκπρόσωποι των αρχών της πόλης με πρώτο τον σεβασμιότατο μητροπολίτη Ν. Ιωνίας και Φιλαδελφείας κ. Γαβριήλ, ο οποίος συνοδευόμενος από τον πανοσολογιότατο πρωτοσύγκελλο κ. Επιφάνιο είχαν περάσει σ’ όλους τους χώρους και συνέχαιραν τους προσκεκλημένους αλλά και τους διοργανωτές!

Στις 2 το μεσημέρι άρχισε η απονομή των κυπέλλων και των μεταλλίων στους νικητές. Το σημαντικό εδώ είναι ότι αναμνηστικά μετάλλια δόθηκαν σ’ όλους όσοι μετείχαν στους αγώνες.

Ο πρόεδρος της Ένωσης κ. Χάρης Σαπουντζάκης αναφέρθηκε για λίγο στην ιστορική διαδρομή της ομάδας της Ένωσης, καθώς ιδιαίτερα στα τελευταία χρόνια διακρίθηκε σε ομαδικό και ατομικό επίπεδο, αφού η Ένωση βρίσκεται στη Β΄ Εθνική Κατηγορία κι έχει δεκάδες σκακιστές στις μικρές ηλικίες να διακρίνονται σε πανελλαδικό επίπεδο και κάποια στιγμή  μια σκακίστρια (η Βάγια Τσεκούρα) να μετέχει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα. Τελειώνοντας επαίνεσε ξεχωριστά τον εμψυχωτή της όλης 30χρονης πορείας Νίκο Χατόγλου.

Κλήθηκαν ν’ απονείμουν κύπελλα και μετάλλια και να χαιρετίσουν τον κόσμο: πρώτη απ’ όλους η νεοεκλεγείσα δήμαρχος Ν. Ιωνίας κ. Δέσποινα Θωμαΐδου και μετά οι νεοεκλεγέντες δημοτικοί σύμβουλοι: Κώστας Κουλούρης, Βασίλης Χριστοδούλου, Χαρ. Λάμπρου, ο γενικός γραμματέας της Ε.Σ.Ο και πρόεδρος της Ε.Σ.Σ.Ν.Α κ. Χρήστος Γκορίτσας, η προπονήτρια της ομάδας χάντ – μπολ του O.Φ.N.I Σοφία Ναϊσίδου, τα μέλη του Δ.Σ. της Ενώσεως Σπάρτης, Ξένια Παλλιόγλου (β΄Αντιπρόεδρος), Βασιλεία Ζαχαράκη (Ταμίας), Σίμος Ιντζόγλου (μέλος), Ελισάβετ Παναγιωτάκη (μέλος) και ο γιατρός των αγώνων Νίκος Αδρασκέλας.

Στην παρουσίαση των νικητών συνεργάστηκαν ο Νίκος Χατόγλου, ο Κοσμάς Χατόγλου κι ο Σταύρος Παπαγερασίμου.

Σημαντική συμβολή στην επιτυχία είχαν ο προπονητής κ. Κυριάκος Γρυπαίος, οι επικεφαλής διαιτητές Νικόλαος Μπάλσης και Ανδρέας Κονδύλης και οι διαιτητές: Αντώνης Αμπατζής, Γεώργιος Καραογλάνογλου, Χριστίνα Λαγουμιτζή, Χρήστος και Θωμάς Παπαδόπουλος, Βαγγέλης Τριανταφύλλης και Αθανάσιος Χασαλεύρης.

 

                       ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
30ης ΕΤΗΣΙΑΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΣΚΑΚΙ 16/6/2019
ΝΗΠΙΑ   2013-2014       ΣΧΟΛΗ
1ος ΚΕΡΑΜΙΩΤΗΣ  ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟ 5 ΠΡΟΣΧΟΛ.ΒΗΜΑΤΑ
2ος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ  ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΣΗΜΕΝΙΟ 4 ΚΟΥΚΛΟΤΟΠΟΣ
3ος ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΧΑΛΚΙΝΟ 3 ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΠΑΙΔΕΙΑ
ΕΛΤΑΧΗΡ  ΑΡΙΑΔΝΗ ΧΡΥΣΟ 2 W 14ο  Ν. ΙΩΝΙΑΣ
Α  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ  2012       ΣΧΟΛΗ
ΣΦΥΡΑΚΗ   ΝΙΚΟΛΕΤΑ        ΧΡΥΣΟ + ΚΥΠΕΛΛΟ 5 W 1ο     Ν.ΙΩΝΙΑΣ
2ος ΓΑΙΤΑΝΗΣ  ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΣΗΜΕΝΙΟ 4 15ο  Ν. ΙΩΝΙΑΣ
3ος ΝΙΚΟΛΕΤΟΣ  ΣΤΕΡΓΙΟΣ-ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΧΑΛΚΙΝΟ 4 ΣΑΝ  ΖΟΖΕΦ   (ΠΕΥΚΗ)
Β  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ  2011       ΣΧΟΛΗ
1ος ΤΣΟΜΛΕΚΤΣΟΓΛΟΥ  ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟ 5 128     ΑΘΗΝΩΝ
ΕΛΤΑΧΙΡ  ΕΚΤΩΡΑΣ                    ΧΡΥΣΟ+ ΑΣΗΜΕΝΙΟ 4 6ο       Ν.ΙΩΝΙΑΣ
3ος ΤΖΑΘΑΣ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΑΛΚΙΝΟ 4 145   ΑΘΗΝΩΝ
Γ  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ  2010       ΣΧΟΛΗ
1ος ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ  ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟ 4,5 7ο       Ν.ΙΩΝΙΑΣ
2ος ΜΠΑΝΑΣ  ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΑΣΗΜΕΝΙΟ 4 1ο     ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
3ος ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ  ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΧΑΛΚΙΝΟ 3,5 ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΠΑΙΔΕΙΑ .
ΠΟΛΙΤΟΥ  ΚΑΛΙΡΟΗ ΧΡΥΣΟ 3,5 W 1ο       Ν. ΙΩΝΙΑΣ
Δ  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ   2009       ΣΧΟΛΗ
1ος ΜΠΕΡΒΑΝΑΚΗΣ  ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟ 5 1ο      Ν. ΙΩΝΙΑΣ
2ος ΣΦΥΡΑΚΗΣ  ΑΝΤΩΝΗΣ – ΕΦΡΑΙΜ ΑΣΗΜΕΝΙΟ 4 1ο      Ν. ΙΩΝΙΑΣ
3ος ΝΙΚΗΦΟΡΙΑΔΗΣ  ΕΚΤΩΡΑΣ ΧΑΛΚΙΝΟ 3,5 1ο      ΠΕΥΚΗΣ
ΧΕΛΑ  ΕΙΡΗΝΗ ΧΡΥΣΟ 3 W 4ο      Ν. ΙΩΝΙΑΣ
Ε  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ    2008       ΣΧΟΛΗ
1ος ΖΑΒΑΛΗΣ  ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – ΝΙΚΟΛ. ΚΥΠΕΛΛΟ 5 4ο      Ν. ΙΩΝΙΑΣ
2ος ΣΤΡΑΝΤΖΑΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΣΗΜΕΝΙΟ 4 2ο      Ν.ΙΩΝΙΑΣ
3ος ΔΗΜΑΣ  ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΧΑΛΚΙΝΟ 3 2ο      Ν.ΙΩΝΙΑΣ
ΚΟΥΤΑΤΛΙΑΡΗ  ΔΑΝΑΗ ΧΡΥΣΟ 2 W 2ο       ΜΕΤ/ΣΗΣ
ΣΤ  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ   2007       ΣΧΟΛΗ
1ος ΣΑΚΑΤΟΣ  ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟ 5 9ο     ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
2ος ΧΡΗΜΟΥΖΗΣ  ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΣΗΜΕΝΙΟ 4 1ο      ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ
ΤΣΧΑΚΑΙΑ  ΧΡΙΣΤΙΝΑ                  ΧΡΥΣΟ+ ΧΑΛΚΙΝΟ 3 W 1ο      ΠΕΥΚΗΣ
ΓΥΜΝΑΣΙΟ    2006-2005-2004       ΣΧΟΛΗ
ΤΣΕΚΟΥΡΑ ΒΑΓΙΑ                          ΧΡΥΣΟ+ ΚΥΠΕΛΛΟ 5 W 5ο    Ν. ΙΩΝΙΑΣ
2ος ΠΡΟΥΤΣΑΛΗΣ   ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΣΗΜΕΝΙΟ 4 5ο    Ν. ΙΩΝΙΑΣ
3ος ΛΙΑΠΗΣ  ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΧΑΛΚΙΝΟ 3 3ο    ΜΕΤ/ΣΗΣ
ΛΥΚΕΙΟ  2003-2002-2001
ΠΕΝΕΣΗΣ  ΔΗΜΗΤΡΗΣ                     2002 ΚΥΠΕΛΛΟ 5 2ο    ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
2ος ΚΟΥΝΟΥΒΕΛΗΣ  ΜΙΧΑΛΗΣ            2001 ΑΣΗΜΕΝΙΟ 4 3ο     ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
3ος ΚΟΣΜΕΤΑΤΟΣ  ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ            2003 ΧΑΛΚΙΝΟ 3 1ο    ΓΕΛ  Ν. ΙΩΝΙΑΣ
 ΓΟΝΕΙΣ   ΜΑΘΗΤΩΝ  ΤΗΣ   ΕΝΩΣΕΩΣ
1ος ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟ 5 Ν.ΙΩΝΙΑ
2ος ΖΑΒΑΛΗΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΣΗΜΕΝΙΟ 4 Ν.ΙΩΝΙΑ
3ος ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΛΚΙΝΟ 4 Ν.ΙΩΝΙΑ
ΜΠΑΛΛΟΥ  ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΧΡΥΣΟ 2 W Ν.ΙΩΝΙΑ

 

Aπό την Ένωση Σπάρτης Μ. Ασίας

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *